Zdravstvena i nutritivna svojstva posjeduje u cijeloj biljci; plodovima, lišću, stabljici i korijenu. Bamija se najviše može podičiti bogatstvom vitamina C, određenim količinama vitamina A, B6, folne kiseline, željeza i kalcija. Sadrži škrob, ponešto masnoća i riboflavin.
Ljekovito djelovanje bamije kod oboljenja želuca i crijeva pokazuje vidljive rezultate te je kao jelo preporučena u raznim redukcijskim dijetama za obnavljanje probavnog sustava.Mlada bamija se može upotrebljavati svježa, suha, smrznuta, marinirana, ukiseljena, kao čaj, tinktura i sl.
Tinktura bamije…
Tinktura u kombinaciji s bamija čajem, jedinstvena je pomoć pri oboljenjima želuca, dišnih puteva, te probavnog trakta. Posebno je učinkovita u liječenju bakterije Helicobacter pylori kao i kod kroničnog gastritisa, žgaravice, gerba i sličnih želučanih oboljenja. Najbolje rezultate daje u kombinaciji s bamija čajem, koji se pije ujutro natašte. Već kod prvog uzimanja čaja te tinkture bolesnici osjete olakšanje, a bolovi i drugi simptomi nestaju tokom dan – dva. Nakon samo nekoliko tjedana klinička slika oboljenja pokazuje zavidne rezultate..
Organsko gnojivo, ručno okopavanje, te prirodna zaštitna sredstva su osnova male proizvodnje ove vrijedne i korisne biljke.
U istočnjačkoj medicini, bamija ili okra koristi se već stoljećima u tretiranju raznih oboljenja:
• tretiranju probavnih smetnji,
• tretiranju crijevnih oboljenja,
• bamija regulira razinu šećera u krvi,
• bamijina sluz vezuje kolesterol,
• bamija pomaže razvoju crijevne flore,
• bamija pomaže radu jetre, te vraća snagu organizmu,
• bamija pomaže u prevenciji nastajanja bolesti srca, itd.
Bamijina sluz pomaže kod kronične iscrpljenosti. Izvrsna je za oblaganje stijenke želuca i razvoj crijevne faune