Osnovu ovog čaja čine nefermentirani listići biljke čajevac (Camellia sinensis). Višestruki su pozitivni učinci ovog čaja na ljudski organizam, pa tako između ostalog može:
– smanjiti rizik bolesti srca i krvnih žila
– smanjiti opasnost od rasta tumora,
– djeluje protuupalno ili se naprosto koristi kao stimulans zbog toga što sadrži kofein.
Istraživanje u kojem je promatrano preko 40.000 ljudi, pokazalo je kako zeleni čaj može smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti gotovo za četvrtinu, smanjuje rizik i od drugih oboljenja, a na taj način produljuje životni vijek.
Zeleni čaj je kao napitak dobar i za:
– smanjivanje lošeg (LDL) kolesterola
– ubrzavanje metabolizma
– reguliranje razine šećera u krvi
– daje osjećaj sitosti bez suvišnih kalorija
– koristan u borbi protiv akni
– olakšava probavu i pomaže detoksikaciju organizma,
– zeleni čaj pojačava kognitivne sposobnosti i sposobnosti učenja pa ga se smatra “zaštitnikom mozga”, može također spriječiti pojavu Alzheimerove bolesti,
– jača imunitet
– sprečava pojavu karijesa
Zeleni čaj se ne bi trebao piti sa šećerom jer se na taj način smanjuje njegova učinkovitost.
Zeleni čaj ima preko tri stotine poznatih spojeva, od kojih je najpoznatiji kofein kojeg sadrži 1-5 % uz manje količine ostalih ksantanskih alkaloida (teofilin, teobromin, dimetilksantin, ksantin, adenin); polifenoli (5-27%) čiju većinu čine katehini (flavonoli); sadrži i vitamine B skupine i askorbinsku kiselinu; eterično ulje, proteine, klorofil, organske kiseline, aminokiseline od kojih se izdvaja teanin.
Šalica čaja sadrži oko 50 – 100 mg kofeina i 300-400 mg polifenola koji su zaslužni za antioksidativni učinak čaja, utječe i na povećanje aktivnosti enzima i detoksikacijske procese u tankom crijevu, jetri i plućima.
Znanstvenici su došli do zaključka da zeleni čaj pomaže u prevenciji karcinoma pluća, gastrointestinalnog trakta te onih koji ovise o estrogenima, kao što su karcinomi dojke. Djeluje preventivno na aterosklerozu, visoki kolesterol, a pomaže i kod Crohnove bolesti.